Sosyal Medya Reklamları

Gücümüzü sizden alıyoruz.

Web Tasarım hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için

Bilgi Al

Günümüzde internet trafiğinin büyük bir bölümü sosyal medya platformları üzerinden gerçekleşmektedir. Bu da sosyal medya reklamları ve stratejilerinin her zamankinden çok daha önemli bir hale gelmesine neden olmaktadır. Yalnızca kendi internet deneyiminizi göz önüne aldığınızda bile sosyal medyanın önemini fark etmeniz son derece kolaydır. Örneğin, üçüncü parti sitelere hangi yolla gittiğinizi düşünebilirsiniz? Büyük ihtimalle çoğu zaman bir sosyal ağda gördüğünüz ilgi çekici bir bağlantı üzerinden gidiyorsunuz. Bu örnek bile sosyal medya reklamlarının gerek kurumlar gerekse de bireyler için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Sosyal medya platformlarının büyük çoğunluğu reklam verme konusunda kullanıcılarına oldukça basit ara yüzler sunmaktadır. Bu açıdan profesyonel bir destek olmadan bile rahatlıkla reklam bütçesi oluşturarak kampanya başlatabilirsiniz. Ancak dijital reklamcılık söz konusu olduğunda asıl süreç buradan sonra başlamaktadır. Çünkü kampanyanızı çok sayıda metrik üzerinden takip ederek optimizasyonunu yapmalısınız. Aksi takdirde anlamlı etkileşime dönüşmeyen tıklama ve görüntülemeler bütçenizi eritecektir.

Bu noktada Sezonim İnternet Hizmetleri olarak sizlere sosyal medya reklamcılığı alanında güçlü bir profesyonel destek sağlamaktayız. Sosyal medya uzmanlarımız süreci bütünüyle analiz ederek optimizasyonunu gerçekleştirmektedir. Böylelikle hedef kitlenize ulaşmanız için gerekli tüm adımları atmaktayız. İşletmenizin hedeflerini gerçekleştirmek için sağlam bir planlamayla hareket etmekteyiz. Bu anlamda potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşabileceğiniz platformları tespit ederek etkileşim sayınızı artırmayı hedeflemekteyiz. Sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçerek sosyal medya reklamları ve diğer hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Yapılır?

Temel olarak sosyal medya reklamları kısa, orta ve uzun vadeli hedeflere yöneliktir. Sizinle iş birliği içerisinde bu türden hedefleyerek belirleyerek bu hedeflere ulaşmak için mesai harcamaktayız. Ancak bu noktada sosyal medyanın geniş bir dünya olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Facebook, Instagram, Pinterest, YouTube, Twitter, LinkedIn ve buna benzer çok sayıda platform söz konusudur. Bu platformların hepsini sosyal medya başlığında topluyor olsak da kullanıcı tipleri ve paylaşım karakterleri son derece farklıdır. Bu nedenle trendleri takip ederek her mecranın ruhuna uygun reklamlar planlamak da aynı derecede önemlidir. Bu doğrultuda sosyal medya reklamlarınız için ideal mecraları seçerken şu noktalara dikkat ettiğimizi söyleyebiliriz:

İlk olarak reklam kampanyasından ne hedeflediğiniz son derece önemlidir. Örneğin doğrudan satış elde etmek istediğiniz kampanyalar için Instagram ve Pinterest gibi platformlar daha uygundur. Buna karşılık kurumsal bağlantılar kurmak istiyorsanız Linkedin’de öne çıkmanız faydalı olabilir. Benzer bir şekilde hedef kitlenizin karakteristiği de bu noktada fark yaratmaktadır. Genel kullanıcıya hitap etmek için Facebook ve Instagram öne çıkarken daha niş stratejilerde farklı platformlara yönelmek etkili olacaktır. Reklam kampanyalarının en önemli hedefleme unsurlarından biri de lokasyondur. Eğer yalnızca Adana’da satış gerçekleştirecekseniz diğer bölgelerde reklamlarınızı göstermek çoğu zaman gereksizdir.

Son olarak reklam için ayırdığınız bütçeye uygun bir strateji belirlemek gerektiğini de vurgulayalım. E-Ticaret dünyası son derece büyük firmaların da yer aldığı bir sektördür. Bu nedenle bütçenizin devlerle rekabet etmeye yetmediği durumlarda daha kreatif stratejiler belirlemek gerekir.

Sosyal Medya Reklamlarının Avantajları

İşletmenizin dijital dünyada öne çıkması için Google reklamlarının yanı sıra sosyal medya reklamları da büyük önem taşımaktadır. Nitekim sosyal medya, Google’a kıyasla potansiyel müşterilerinize çok daha yakın temasta olduğunuz bir alandır. Bu da işletmenizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için çok daha iyi bir fırsat yaratmaktadır. Bu doğrultuda sosyal medya reklamlarının sizlere sunduğu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

Sosyal medya üzerinden hedef kitlenize ulaşmak görece daha kolaydır. Çünkü son derece niş bir ürün sunuyor olsanız bile hedeflediğiniz insanlar büyük olasılıkla sosyal ağları kullanmaktadır. Ayrıca sosyal medya platformlarında insanların ilgi alanlarına yönelik paylaşımlar yapması da bu noktada bir avantajdır.

Buna bağlı olarak sosyal medya reklamları yaygınlık kazanması da çok daha olasıdır. Nitekim zaman zaman viral haline gelen reklam kampanyalarına birlikte tanıklık etmekteyiz. Böylelikle çok daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sosyal medya reklamları tam anlamıyla ölçülebilir bir kampanya sunmaktadır. Reklamlarınızın kimlere ulaştığını, ne kadar tıklandığını görebilir, stratejinizi buna göre geliştirebilirsiniz.

Son olarak sosyal medya reklamlarının geleneksel reklamcılığa göre daha düşük maliyetli olduğunu vurgulamak gerekir. Çok daha küçük bir bütçeyle çok daha fazla insana kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Reklam kampanyanızı gerçekleştireceğiniz platform büyük oranda hedef kitlenizin internet alışkanlıklarıyla ilişkilidir. Bu nedenle platforma karar vermeden önce hedef kitlenizi doğru bir biçimde analiz etmelisiniz. Bunun akabinde potansiyel müşterilerinizin hangi platformda daha çok vakit geçirdiğini inceleyerek karar verebilirsiniz.
Facebook, Instagram ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya reklamcılığı alanında daha pek çok platformda sizlere profesyonel bir destek sunmaktayız. Bu anlamda YouTube, LinkedIn, TikTok ve diğer ağlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Söz konusu sosyal medya olduğunda pek çok değişken söz konusudur. Yine de kampanyanın uzunluğu, reklam vereceğiniz platform, hangi sektöre yönelik bir çalışma olacağı ve hedefleme detayları gibi faktörlerin fiyatı belirlemekte etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Bizimle iletişime geçerek Sosyal Medya Reklamları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Image Description